Idag avgjordes den andra delfinalen av Lilla Schlagern på ett istäckt Ålands Hav ombord på m/s Eckerö och det blev en högklassig delfinal med 5 mycket jämna artister.
Som vanligt var publiken duktiga på att rösta och mellan fyra av de fem skiljde praktiskt taget inget alls men en av dem dominerade och blev både juryn och publikens favorit. Hennes namn är Marika Milevska och i den första omgången sjöng hon Sannas Empty room och det blev en nästan magisk stämning, i finalen sjöng hon sin andralåt Hold on be strong och den hon fick möta var debutanten från Töreboda (Elisaland) Wilma Wallskog som först sjungit Kärleken är evig och finalen Håll om mig. En bra debut men det räckte inte till seger mot Marika M. som nu är klar för final den 22 mars.
Jag får en känsla av att det luktar stjärna…………spännande att se henne i finalen.
Melodifestivalen Andra Chansen i Sundsvall den 5 mars
Nu återstår två finalplatser till Globen och om dem skall åtta stycken tävla om i Andra Chansen och det är som i tennis två halvor. På den ena halvan finns Jenny Silver, Love Generation, Loreen och Sara Varga.
På den här halvan möts i den första matchen
Jenny Silver ”Something in your eyes” vs. Love Generation ”Dance alone”
Tipset tja, det naturliga är väl att tipset går till tjejerna i Love Generation men jag är inte helt säker för Jenny har en enorm rutin från bl.a sin dansbandstid och det finns en stor publik som gillar henne.
Love Generation har ett vältrimmat tight nummer, mycket modern men jag tycker att värmen saknades i numret och grundtipset är Love Generation men jag blir inte dugg förvånad om det är Jenny Silver som vinner.
På samma halva finns sedan
Loreen ”My heart is refushing me ” vs. Sara Varga ”Spring för livet”
två artister som står väldigt långt ifrån varandra, Loreen den moderna, rockiga (en musikaliskt bra låt) en Leila K.stil när hon var som störst. Jag hade svårt för Leila och har inte lättare för den här upplagan och hennes totala motsats är Sara Varga, och jag har en känsla av att Sara skaffade sig många fans och fick stor mediauppmärksamhet och jag tippar att det blir en ganska lätt seger för Sara i den första omgången med sin mycket tänkvärda bidrag och redan nu luktar det final.
I en avgörande match om en av finalplatserna skulle enligt mina tips skulle ett av de mest omskrivna och ett mest påkostade möta en av de enklaste i Årets Melodifestival
Love Generation vs. Sara Varga och hur det går………..måste fundera på det här över natten……….inte lätt
Go,natt du i Sverige var än Du befinner Dig
Lasse
Hej Lasse,
Tack så jättemycket för de fina orden!
Betyder extremt mycket för mig.
Tack för en underbar dag!:)
Kram!:)
// Marika Milevska 😀
GillaGilla
Tack själv Marika !
Jag blir alltid så glad när jag hittar någonting utöver det vanliga oxh jag menade allt vad jag sa idag.
Jag gillar Dig Marika !!!!!
Lasse
GillaGilla
Tack för enu en trevlig resa på Ålandshav 😀 grattis till Marika , alla var super duktiga 🙂
GillaGilla
Tack själv Emil och det är så kul att ha Dig med. Kanske Du skall kolla på lite nya låtar.
Vi hörs
Lasse
GillaGilla
Tack än en gång Lasse!:D
Kram
// Marika Milevska 🙂
GillaGilla
Tack för en underbar dag! Och Grattis till vinsten Marika, du var jätte duktig!
Ha det bra! 🙂
Kram
// Isabella Celander
GillaGilla
Isabella……Du var mycket bra i tisdags.
Lasse
GillaGilla
[…] vill vi tacka alla fina artister, sångarna Ebba Knutsson, Marika Milevska, Hilda, Sara Varga, David Lindgren med dansare och Andreas Karlsson som gjort […]
GillaGilla