50-årskalaset fortsatte idag i Farsta och känslan var världsklass
ZILLAH & TOTTE är Världsklass - har ju också redan vunnit en stor interna
Jag kommer ihåg när Zillah vann Talang 2007 och jag blev sååååå imponerad men samtidigt undrade jag; kan hon mer…..kan hon utveckla sitt buktaleri och nu är det nästan fulländat, men jag tror att Zillah fortsätter att utveckla sitt artisteri - att sjunga duett med tionell tävling i USAsig själv trodde jag var omöjligt och dessutom opera a´la Ernman. Klar Världsklass !!!!!
HILDA sjunger in Disneys jullåt även det här året för hela världen
Jag har hört låten och den låter som en internationell julhit !!!
Hilda är 14 år men känns oerhörd trygg på scenen och älskar när det är mycket folk och idag kändes det oerhört bra och när hon sjöng Gabriellas sång från filmen Såsom i himlen i den här kavalkaden så var det magi i luften.
ERIC SAADE - om han är världsklass ännu är väl för tidigt att säga, eller …..
Erics finalnummer Manboy innehöll massor av improvisationer med det enorma proffsbandet under ledning av Staffan Sjögren och de fann varandra på scenen och det blev en av sommarens roligaste varianter på Manboy där åtskilliga tusen och sjöng ock skrek om vartannat och jag såg gråtande tjejeri 13-årsåldern ledas bort av kompisar förmodligen olyckligt kär i sin idol.
och Eric är idag en mycket begåvad entertainer som behärskar scenen till fulländning och behärskar sin publik till fullo - de gör allt som han uppmanar till, sjunger med, hoppar, skriker, upp med armarna och allt möjligt och en njutning att se på.
Utanför logetältet stod flera hundra gråtande och skrikande tjejer och när Eric äntligen kom ut så bröt ett öronbedövande jubel ut och många fick den efterlängtade autografen och kramen.
Anders Lundin verkar trivas hur mycket som helst i Farsta, där han är född, och idag lämnade han också över en guldskiva till Eric.
Ett stort beröm till vår showgrupp 2 NJOY som var kanon idag i allt från schlager och ABBA och mycke mer……
Imorgon fortsätter 50-årskalaset i Farsta och jag återkommer imorgon med lite tankar inför dagen och det är Modeshow på Hageby C i Norrköping och Disneyshow på Gränden i Linköping med de nya Disneystjärnorna HILDA Vendela Palmgren, Vendela Hollström & Oscar Zia.
En kul dag närmar sig slutet så jag passar på att säga
Go,natt Du i Sverige var än Du befinner Dig
Lasse

